Mawia się, że śniadanie to najważniejszy posiłkiem dnia. Według badań około 30% dzieci rozpoczyna naukę na czczo, przy czym wiele z nich w ciągu dnia nie zjada pełnowartościowego posiłku. Czas to zmienić! Poznaj pomysły na 3 zdrowe lunchboxy, zarówno do szkoły, jak i na trening, które dodadzą energii i sił do kolejnych wyzwań.
Mimo świadomości jak ważna jest zbilansowana dieta, podczas zajęć najczęściej wybieraną przekąską jest słodka bułka, rogalik czy baton. To, że młodzi sportowcy powinni spożywać dietę, składającą się z odpowiedniej ilości białka, tłuszczy i węglowodanów jest sprawą oczywistą. Składniki odżywcze uzupełniają dzienne zapotrzebowanie, a przy tym dodają energii, co w przypadku osób trenujących jest kluczem do sukcesu. Może to stanowić wyzwanie, ponieważ często rodzice stosują dietę bez świadomości, jakie składniki będą najlepszym źródłem energii oraz jak istotne jest spożywanie białka.
Jak wygląda idealny lunchbox?
Należy pamiętać, że przede wszystkim liczy się zawartość pudełka. Na nic nie zda się pstrokaty, wypasiony lunchbox, jeśli w jego wnętrzu umieścimy gotowca w postaci czekoladowej muffinki. Najważniejsze jest, aby znalazł się tam zdrowy posiłek, który zapewni dziecku siły na resztę dnia. Podczas codziennych obowiązków ilość energii dziecka znacząco spada, ponieważ jest wykorzystywana na koncentrację i naukę. Żywienie młodych sportowców, którzy po szkolnych podbojach wyruszają na intensywny trening, powinno opierać się na jakościowych produktach z dużą ilością mikro i makro elementów. Warto zwrócić uwagę na ilość spożywanych płynów. Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dziecko powinno wypijać 100 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Taka ilość jest wskazana dla dzieci, które ważą do 10 kg. Na każdy z kolejnych 10 kg przypada 50 ml wody, a na następne dziesięć kilogramów — po 20 ml. W tzw. „pudełku śniadaniowym” nie powinno więc zabraknąć wody, aby organizm nie został odwodniony.
Przepis na 3 zdrowe lunchboxy
Kiedy nasze dziecko ma dużo zajęć, stosowana przez nie dieta powinna być smaczna i urozmaicona. Dzięki niemu sportowiec ma większy apetyt do jedzenia, a przy tym więcej sił. Przed lub po treningu zalecamy spożywanie napoju węglowodanowego Carbo Sporters, który zapewni efektywny trening i energię. Na potrzeby artykułu przygotowaliśmy 3 przepisy na zdrowe i jakościowe lunchboxy, które posłużą w szkole i na treningu.
- Proteinowe placuszki z malinami
Składniki: 1 jajko, WPC80 Sporters, cynamon, 1 banan, maliny.
Przygotowanie: Dojrzałego banana rozgnieść widelcem. Dodać 1,5 miarki (30 gram) WPC80 Sporters o smaku bananowym, 1 jajko, szczyptę cynamonu i garść malin. Powstałą mieszankę dobrze wymieszać. Na rozgrzaną patelnię nałożyć małe porcje masy, smażyć pod przykryciem z obu stron.
- Knedle twarogowe
Składniki: 250 gramów twarogu tłustego, 30 gram WPC80 Sporters, truskawki, 1 jajko, 3 łyżki mąki owsianej, łyżeczka erytrytolu.
Przygotowanie: 1,5 miarki (30 gram) WPC80 Sporters o smaku karmelowym wymieszać z 3 łyżkami mąki owsianej, łyżeczką erytrytolu, 250 gram twarogu i 1 jajkiem. Za pomocą łyżki, uformować z masy kulki i wrzucić je ostrożnie do gotującej się wody. Po wypłynięciu na powierzchnię gotować jeszcze 2 minuty. Odcedzić i podawać z rozgniecionymi truskawkami.
- Makaron na słodko
Składniki: 50 gramów makaronu durum, 30 gram WPC80 Sporters, 150 gram jogurtu skyr, 30 gram (2 łyżeczki) masła orzechowego.
Przygotowanie: Makaron ugotować wedle zaleceń na opakowaniu. Do blendera wrzucić jogurt, 1,5 miarki (30 gram) WPC80 Sporters o smaku czekoladowym i 2 łyżeczki masła orzechowego. Zblendować na jednolitą i gładką masę. Ugotowany makaron odcedzić i wymieszać z sosem.
Do lunchboxu idealnym uzupełnieniem będą owoce, warzywa pokrojone w paski do pochrupania czy garść ulubionych orzechów. Przygotowane przepisy to dobry pomysł do wprowadzenia w diecie młodych sportowców, ale i wszystkich aktywnych dzieci. Polecane przez nas produkty Sporters są odpowiednie dla dzieci powyżej 10 roku życia.
Energia na cały dzień
W diecie sportowca należy zapewnić dostarczenie dużo więcej energii niż ich rówieśnicy. Zalecenie dotyczące diety sportowca są konkretne i opierają się na pełnowartościowych posiłkach. Po długiej przerwie między posiłkami młodzi sportowcy narażeni są na posilenie się niezdrowymi przekąskami, co negatywnie wpłynie na ich efekty treningowe oraz ogólny rozwój. Z tego powodu osoby uprawiające sport powinny stosować dietę bogatą w składniki odżywcze i dodają im sił do kolejnych wyzwań. Pomocne w tym wypadku będzie komponowanie lunchboxów, które można zabrać ze sobą na zajęcia. Zdarza się, że rodzice młodych sportowców stosują dietę nisko węglowodanową, zapominając, że w zbilansowanej diecie węglowodany są głównym źródłem energetycznym. Węglowodanowa przekąska przed treningiem dostarcza energii, dzięki której organizm nie będzie musiał spalać zgromadzonych zapasów.