Sporters

 Jak przygotować młodego sportowca do wysiłku fizycznego? – trening bez urazów 

Mimo powiedzenia, że „sport to zdrowie”, warto pamiętać, że sportowcy są bardziej narażeni na kontuzje niż osoby nieaktywne. Na szczęście prawidłowe przygotowanie do treningów pozwala ograniczyć to ryzyko. W tym artykule znajdziesz rady jak przygotować nastolatka do treningów i jak unikać urazów.

Aktywność fizyczna jest istotnym elementem w życiu każdego człowieka, niezależnie od wieku. Ruch w ciągu dnia wpływa pozytywnie na rozwój i kondycję, a także poprawia samopoczucie i kształtuje postawy prozdrowotne. Jeśli zastanawiasz się jaki trening dla dzieci i młodzieży byłby najlepszy, sprawdź nasz poprzedni wpis. Jak przygotować dziecko do aktywności fizycznej? 

Wspieranie młodego sportowca

Pierwsze kroki w świecie sportu bywają trudne, a gdy mowa o nastolatku, który przechodzi okres dojrzewania, jest to prawdziwe wyzwanie. Aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim dobrą zabawą. Kryzys młodego sportowca, a co za tym idzie obniżenie jego motywacji, to zadanie dla psychologa sportowego lub wykwalifikowanego trenera z przygotowaniem psychologicznym. Istotną rolę w przygotowaniu do treningów dziecka ma także rodzic, który może pozytywnie wpływać na jego ambicje oraz rozwój sportowy.

Przygotowanie fizyczne młodego sportowca

Podczas okresu dojrzewania, w życiu nastolatka zachodzą zmiany wzrostu i wagi, przez co jest bardziej narażony na różnego rodzaju kontuzje. Dobre przygotowanie do sportu sprawi, że trening przebiegnie bez urazów. 

  • Rozgrzewka i stretching. Jest to najskuteczniejszy sposób przywracania i utrzymywania właściwej równowagi mięśniowej. Rozciąganie powinno odbywać się przed treningiem — w celu zmniejszenia mikrourazów, w trakcie treningu — jako forma dogrzewki i po treningu — aby znormalizować napięcie mięśni. 
  • Sprzęt ochronny. W zależności od wykonywanego sportu przez młodego sportowca konieczne jest zakładanie kasku i/lub ochraniaczy. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia kontuzji, a nawet w ekstremalnych wypadkach może uratować życie.

Ważnym elementem każdego treningu młodego sportowca jest aktywna i dynamiczna rozgrzewka, jednak nie powinniśmy zapominać, by znalazły się w niej elementy kształtujące umiejętności ruchowe, jak zwalnianie, przyspieszenie, zmiana kierunku czy maksymalna prędkość. Kształtowanie kondycji przez wytrzymałość mięśniową i szybkościową oraz ogólny rozwój siły i mocy poszczególnych partii ciała efektywnie wpłynie na każdy trening.

Odpowiednia dieta kluczem dobrego treningu

Podczas treningu młody organizm wykorzystuje energię przede wszystkim z węglowodanów. Wraz ze zwiększoną aktywnością fizyczną, rośnie zapotrzebowanie na energię, makro i mikroskładniki. 

  • Białko. Jeden z kluczowych makroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, wzrostu, a także regeneracji młodego organizmu.
  • Węglowodany. Podstawowe źródło energii podczas aktywności fizycznej. 
  • Tłuszcze. Korzystnie wpływają na poziom cholesterolu we krwi.
  • Witaminy. Mają niezwykle istotną rolę w tworzeniu tzw. wydolności treningowej.

Po zakończonym treningu siłowym należy pamiętać o uzupełnieniu strat energetycznych, które umożliwiają odbudowę uszkodzonych tkanek. Opracowane przez ekspertów koktajle proteinowe oraz odżywki białkowe dla dzieci pomagają w zdobywaniu najlepszych osiągnięć sportowych. Jeśli zastanawiasz się co jeść po treningu, sprawdź przepis na koktajl proteinowy.

Proces rozwoju każdego dziecka jest indywidualny, dlatego w taki sam sposób powinniśmy podchodzić i planować ich sportową drogę. Warto dbać o aktywność fizyczną młodego sportowca, skupiając się na odpowiednim przygotowaniu na każdej płaszczyźnie jego życia.

Odwiedź nasz sklep internetowy, w którym znajdziesz produkty pomocne we wspieraniu swojego dziecka podczas aktywności fizycznej.