Sporters

Jaki wybrać trening dla dzieci i młodzieży?

Według badań Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Dziecka na ogólny spadek kondycji skarży się niemal 16% nastolatków, a około 12% przyznaje, że praktycznie nie jest aktywna fizycznie. Dlaczego tak się dzieje? W tym artykule dowiesz się, jaki trening będzie odpowiedni dla swojego dziecka.

Nie bez powodu mówi się, że „ruch to zdrowie”. Aktywność ruchowa jest nieodłącznym elementem wpływającym na prawidłowy rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny dzieci i młodzieży. Brak urozmaiceń w zajęciach wychowania fizycznego skutkuje tym, że ponad 18% uczniów nie bierze czynnego udziału w lekcji. Wprowadzona nauka zdalna w czasie pandemii sprawiła, że lekcje WF-u odbywały się w bardzo okrojonej formie. W trakcie dorastania, nastolatek przechodzi trudny czas zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej, dlatego codzienny trening pomoże mu w uregulowaniu napięcia, zmniejszy poziomu stresu i wyładuje emocje.

Jaki trening będzie najlepszy dla Twojego dziecka? 

Siłownia nie jest koniecznością. Sporty zespołowe jak siatkówka, koszykówka i piłka ręczna oprócz rozwoju fizycznego pozytywnie wpłyną na budowanie relacji społecznych oraz umiejętność współpracy. Należy pamiętać, że powyższe zajęcia najlepiej sprawdzą się u dzieci otwartych na wyzwania i posiadających dobrą koordynację ruchową. Inaczej dziecko może odczuwać dyskomfort, skutkujący zniechęceniem do wykonywania aktywności fizycznej. 

Na początku drogi młodego sportowca najlepszym wyborem będą sporty, które będą motywacją do robienia dalszych postępów, a przy tym okazją do zawierania nowych znajomości. Warto postawić na aktywności wykonywane w grupie, gdzie każda osoba trenuje na miarę swoich sił, nie wpływając przy tym na wyniki gry. 

  • Sztuki walki pozwalają dziecku rozładować energię i pokazują, jak wykorzystać ją w pozytywny sposób. Wspierają wydolność oddechową, sprawność ruchową i siłę. 
  • Zajęcia z akrobatyki i gimnastyka są dobrym pomysłem dla pełnych energii nastolatków. Dzięki tej aktywności zadbają o sylwetkę, zapobiegając wadom postawy. 
  • Taniec może dawać wiele frajdy, gdy kołyszesz się w rytm muzyki. Zajęcia taneczne wpłyną na jego koordynację ruchowo-wzrokową, wydolność oddechową i wyobraźnię przestrzenną. 
  • Pływanie pomaga regulować metabolizm, napięcie mięśni i poprawiać siłę serca oraz płuc. Regularne zajęcia na basenie będą świetnym sposobem, by wzmocnić mięśnie pleców, zapobiegając skrzywieniom kręgosłupa. 

Nie tylko ruch jest ważny. 

Młodzież uprawiająca sport potrzebuje dużo więcej energii niż ich rówieśnicy. Ich wiek wiąże się z intensywnymi procesami rozwoju organizmu. Wraz ze zwiększoną aktywnością fizyczną, rośnie zapotrzebowanie na energię, makro i mikroskładniki. 

Co jeść po treningu? Białko jest jednym z kluczowych makroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, wzrostu, a także regeneracji młodego organizmu. Dzienne zalecenia żywieniowe produktów białkowych to około 12-15% całego zapotrzebowania kalorycznego. Odżywka białkowa dla dzieci to produkt, który warto wprowadzić do diety. Opracowane przez ekspertów koktajle proteinowe Whey Protein dostępne są w wielu smakach i pomagają w zdobywaniu najlepszych osiągnięć sportowych. 

Węglowodany dla młodzieży są podstawowym źródłem energii. Minimalne spożycie w ciągu dnia to 180 g/24 h, a zapotrzebowanie na węglowodany u małych sportowców może wzrosnąć o 200-500 g/24 h. Napoje węglowodanowe Carbo dodadzą energii i siły przed lub po treningu. 

W obecnych czasach jest wiele sportów, które będą odpowiednie dla młodzieży. Wykonywanie aktywności fizycznej przynajmniej 60 minut w ciągu dnia poprawia kondycję fizyczną i umysłową. W połączeniu ze zbilansowaną dietą skutecznie zadbamy o zdrowie dziecka. 

A czy Ty wspierasz swoje dziecko, dostarczając mu niezbędnych witamin i minerałów podczas jego treningów?

Poznaj moc wstrząsająco wartościowych produktów żywnościowych w naszej ofercie.