Sporters

Rola trenera w rozwoju młodego sportowca

trener-sporters-carbo

Jeszcze do niedawna sądzono, że rola trenera kończy się na nauczeniu dyscypliny sportowej młodego zawodnika. Obecnie uważa się, że trener może także pozytywnie wpłynąć na ogólny rozwój dziecka. Dowiedz się, jakie cechy powinien posiadać dobry trener oraz jaką rolę odgrywa w życiu młodego sportowca.

Niezależnie od wykonywanej przez dzieci dyscypliny sportu, początki bywają ekscytujące i stresujące. Podjęcie się takiego wyzwania to duży krok, który może zaowocować zamiłowaniem do uprawianego sportu. Dużą rolę odgrywa tu trener, który podczas treningów sportowych staje się jednocześnie nauczycielem, jak i przyjacielem naszego nastolatka.

Jaki jest „dobry trener”?

Relacja między zawodnikiem a trenerem opiera się na współpracy. Trener powinien przede wszystkim mieć zamiłowanie do danej dyscypliny, którym będzie zarażał swoich podopiecznych. Natomiast dzieci — być zaciekawione sportem, który poznają. Trening młodego sportowca odbywa się nie tylko na płaszczyźnie fizycznej, ale również psychicznej. Trener pełny entuzjazmu, cierpliwości, pasji oraz doświadczenia może stać się wzorem do naśladowania. Skutecznie motywując do osiągania coraz lepszych wyników sportowych. Ważnym elementem jest również umiejętność przekazania swojej wiedzy, aby móc nauczyć prawidłowych ruchów, nie narażając ich przy tym na urazy. Włączając do rutyny młodego sportowca pytania, które nawiązują do treningów, trener pomaga mu lepiej poznać specyfikę sportu.

Jeżeli dziecko naprawdę chce poznać tajniki sportu i stać się mistrzem, droga do sukcesu jest dość prosta. Inaczej bywa z dziećmi, które nie są zaciekawione treningami. Trener posiadający umiejętności przywódcze potrafi jednak często sprawić, że pasja i zainteresowanie przyjdzie z biegiem czasu. Jest on mediatorem, mentorem i organizatorem w jednej osobie, który umiejętnie wyznacza granice i motywuje do pracy nad sobą. Będąc trenerem, należy zajmować się ustalaniem treningów ogólnorozwojowych (motorycznych), sportowych i mentalnych, badań lekarskich, a także organizacją wyjazdów na zawody.

A co z rodzicem?

Każdy rodzic chciałby mieć zdrowe dziecko. Niezależnie od tego, jak długo dziecko uprawia sport oraz od którego roku życia trenuje, odpowiednie przygotowanie jest kluczem do sukcesu. Dzięki wspieraniu ogólnego rozwoju nastolatka, zachęcając go do aktywności fizycznej i zdrowej żywności możemy przyczyniać się do dobrych treningów. Budując jego poczucie własnej wartości, wpłyniemy na lepszy kontakt trenera z dzieckiem. Należy pamiętać, że nadmierna presja ze strony rodziców niszczy kreatywność i motywację młodego sportowca. Efektem może być niechęć do wykonywanego sportu. 

Rodzic sportowca przede wszystkim powinien rozwijać jego umiejętności. Nauka podejmowania spontanicznych decyzji jest niezwykle istotna, ponieważ będzie miała pozytywny wpływ na zachowania np. podczas meczu. Nauka zawodnika powinna opierać się na zasadzie prób i błędów, z których wyciągnie wnioski. To pozwoli mu samodzielnie rozwiązywać problemy, również te sportowe. Niestety, często słyszy się, że rodzice tuż po pierwszych osiągnięciach sportowych dzieci zaczynają czuć się ekspertami w danej dziedzinie. Należy dać przestrzeń do działania trenerowi, który ma kwalifikacje niezbędne do szkolenia i trenowania swoich podopiecznych.

Rodzic i trener — duet idealny

Rola rodzica, który jest pierwszym trenerem mentalnym każdego sportowca, jest bardzo istotna w jego codzienności. Rodzice młodych sportowców zachęcają swoje dzieci do spróbowania różnych sportów, zachęcając je do aktywności fizycznej. Podczas zajęć sportowych, nastolatek spędza wiele czasu z wykwalifikowanym trenerem dyscypliny sportowej. Trener bierze duży udział w kształtowaniu umiejętności sportowych, rozwoju mentalnym zawodnika, skutecznie podnosząc motywację sportowca.

Rodzice młodych sportowców mogą wspierać jego rozwój, przygotowując mu zbilansowane i zdrowe posiłki. W życiu młodego sportowca ważne jest, aby dostarczać odpowiednie ilości substancji odżywczych. Pomogą one w osiąganiu coraz lepszych wyników w sporcie. W naszym sklepie www.sporters.pl/sklep można znaleźć żywność funkcjonalną, białko, węglowodany i witaminy, dzięki którym zadbasz o aspekt zdrowotny swojego dziecka.

Polecane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *